17 Nisan 2021

2018 Hac kuraları çekilişi ne zaman? Diyanet açıkladı

Hac kuraları ne zaman?2018 Hac kuraları için tarih belirlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 Hac kuraları tarihini açıkladı. İşte milyonlarca hacı adayı tarafından merakla beklenen hac kuralarının tarihi

2018 Hac kuraları çekilişi ne zaman? Diyanet açıkladı2018 Hac kuraları tarihini belirlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hac kuraları tarihi açıklandı. İşte 2018 Hac kuralarına ilişkin merak edilen soruların yanıtları…

HAC KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adayları, geçtiğimiz günlerde hac kayıtlarını tamamladı ve yapılacak olan hac kuraları için bekleyişe geçti. Yapılacak olan kura çekimiyle birlikte 2018 yılında hacca gidecek olan vatandaşlar belirlenecek.

Hac kuraları, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek ve çıkan isimler, hacca gitmeye hak kazanacak. Daha sonra işlemler tamamlanacak ve hacı adayları kutsal topraklar için yola çıkacak.

2018 yılı hac kuraları, 1 Şubat 2018 Perşembe günü saat 11:00de Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda çekilecek.

Böylece 2 milyonu aşkın hacı adayı, kura çekiminde kendi adının çıkmasını bekleyecek.

2017 YILINDA 2 MİLYONU AŞKIN HACI ADAYI KURAYA KATILDI

Kutsal topraklara gidebilmek için geçtiğimiz yıl eski başvurularla birlikte toplam başvuru yapan vatandaşların sayısı 2 milyonu aşmıştı. Bu yıl bu sayının daha fazla olması bekleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2017 yılında Suudi yetkililerle imzaladığı protokolle birlikte ülkemizden kutsal topraklara gidecek kişi sayısı 80 bine çıkarılmıştı.

HAC

İslam dininde Hac ibadeti olarak anılan ibadette İslamın en kutsal mekânı olan Kâbe ziyaret edilir.

Hac, Kuranda şöyle geçer:

Oraya bir yol bulabilenin Beyti haccetmesi Allaha karşı insanların görevidir. »
(Âl-i İmrân:97)

Hac için insanlara çağrı yap da yaya olarak ve bitkin binekler üzerinde derin vadilerden geçip sana gelsinler. Gelsinler de kendi menfaatleri bizzat görsünler ve onlara rızık olarak verdiği küçük ve büyük baş hayvanlar üzerine belli günlerde Allahın adını ansınlar. Onlardan yiyin, eli darda olan yoksula da yedirin. Sonra Arafat vakfesini tamamlasınlar, adaklarını yerine getirsinler ve Beyt-i atîki (Kâbeyi) tavaf etsinler.
(Hac:27–28)

Hac bilinen aylardadır. O aylarda hacca girişen kimse bilmelidir ki, hacda kadına yaklaşmak, sövüşmek, dövüşmek yoktur. Ne iyilik yaparsanız Allah onu bilir. Kendinize azık edinin, şüphe yok ki azığın en iyisi Allah korkusudur. Ey akıl sahipleri! Benden korkun.
(Bakara:197)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz