23 Ocak 2020

Bakımlı bir kış geçirmek sizin elinizde

Serin havaların yerini soğuk ve bol yağışlı havalar aldı. Mevsim şartları yaşamı etkileyen unsurların başında geliyor. Bu etki elbette bedenimizi de kapsıyor. Soğuk havalar, rüzgâr ve yağmur derken kış şartları saçlarımızı ve cildimizi de olumsuz etkiliyor. Kış boyu dikkate alacağınız bir takım tüyolar sayesinde bu etkiyi en aza indirebilirsiniz.

Bakımlı bir kış geçirmek sizin elinizdeBol sıvı tüketin. Özellikle yaz aylarında sıcak havaların etkisiyle su içmeye ister istemez dikkat ediliyor. Fakat kışaylarında susuzluk hissi yaza göre büyük oranda azaldığı için su tüketimine özen gösterilmiyor. Unutmayın ki su içmenin mevsimi olmaz ve vücudu susuz bırakmak beraberinde pek çok rahatsızlığı getirir.

Mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeye özen gösterin. Mümkün mertebede ev yemeklerini tercih etmeye çalışın. Vücudu korumaya önce içten başlayın.

Nemlendiricinizi duştan hemen sonra kullanın

Duştan sonra ilk üç dakika içerisinde cildinize uygun bir nemlendirici krem kullanırsanız, nemicildinize hapsedersiniz. Kakao yağı gibi bitkisel yağları da topuklarınıza sürebilir ve çatlak oluşumuna engel olabilirsiniz.

Peeling yapmayı ihmal etmeyin

Kurumuş ve çatlamış bir cildi ne yaparsanız yapın güzel gösteremezsiniz. Özellikle burnunuzun ve dudaklarınızın üstünde bu görünüme daha sık rastlarsınız. Yeterli derecede nemlendirmeden önce ölü derilerden kurtulun. Bunun için bal ve kahve ya da toz şeker ikilisinden faydalanabilirsiniz. Bu karışımı burnunuzun ve dudaklarınızın üstünde dairesel hareketlerle uygulayın. Ilık suyla durulayıp cildinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

Duşta uzun süre kalmayın

Kışaylarında sıcacık duş keyfi vazgeçilmezler arasındadır. Fakat uzun süre boyunca sıcak suya maruz kalmak cildin nem dengesini bozar ve kurumasına neden olur. Bu sebeple duş alırken ılık su kullanın ve yirmi dakikayı geçirmeyin. Ayrıca duştan sonra nemlendirici uygulamayı ihmal etmeyin.

Saç kremi olmadan asla

Kış aylarında soğuyan hava saçların yıpranmasına neden olur. Saç uçlarında meydana gelen kırılmaların asıl sebebi nemsiz kalmasıdır.Duştan sonrasaç tipinize uygun bir saç bakım kremini kullanabilir ya da birkaç damla arganyağını, çay ağacı yağını veya tatlı badem yağını saç uçlarına geniş dişli bir tarakla uygulayabilirsiniz.

Manikür ve pedikür şart

El ve ayak bakımı hem sağlık açısından hem de estetik durması açısından önemlidir. Ellerinize ve ayaklarınıza peeling yaparak ve topuklarınıza ponza taşı uygulayarak ölü derilerden kurtulun. Tırnak bakımınızı mutlaka yapın ve bakım sırasında nemlendirici kullanmayı asla ihmal etmeyin. Ayrıca kış aylarında ayak tırnaklarınıza oje sürmeye ara vererek onları dinlendirin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz