25 Temmuz 2021

Her yıl 2,8 milyon insan bu yüzden ölüyor 2018

Alkolün etkileriyle ilgili yayımlanan yeni bir araştırma, alkol tüketimini sağlıklı kılan belirli bir miktarın olmadığını ortaya koydu.

Bir tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, her yıl dünya çapında alkol kaynaklı 2,8 milyon ölümün gerçekleştirildiği aktarıldı. Alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm olduğu aktarılan araştırmada, her yıl erkeklerin yüzde 7sinde, kadınların ise yüzde 2sinde alkol ile ilişkili ölümlerin görüldüğü ifade edildi. 15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin alkol içmek olduğu belirtildi. Önceki kimi araştırmalarda belirli bir miktar alkol tüketmenin sağlığa iyi gelen taraflarının olduğunun aktarılmasına rağmen, yeni araştırma alkolün zararlarının bu yararları bertaraf ettiğini söylüyor.

SADECE BİR EFSANE

1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7ye, beş kadehin ise yüzde 5e çıkardığı belirtildi.Araştırmanın yazarlarından Dr, Emmanuela Gakidou, Günde bir iki kadeh içki içmenin sizin için iyi olduğu kanısı sadece bir efsane, bu çalışma bu efsaneyi tuzla buz ediyor. diyor. Araştırmanın bir diğer yazarı Kings College Londondan Robyn Burton ise alkolün dünya çapında kocaman bir sorun olduğunun ortaya konduğunu ifade ediyor

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz