10 Nisan 2021

Tıkanan kulaklar nasıl açılır?

Tıkanan kulaklar nasıl açılır? Sevdiğiniz sanatçının konserine 2 gün kala kulaklarınız mı tıkandı? Üzülmeyin, evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile tıkanan kulaklarınızı eski haline getireceksiniz.

Tıkanan kulaklar nasıl açılır?Genel olarak ciddi bir sorun olmamasına rağmen, tıkanan kulaklar kişide sıkıntı yaratabilir. Normal işitme gücünü kaybetmek, kulaklardaki östaki tüpünün orta kulak ile atmosfer basıncı arasındaki baskıyı herhangi bir nedenle eşitleyemediğinde kulakta dolgunluk hissi ile sonuçlanır.

Evde yapabileceğiniz doğal ilaçlarla tıkanan kulaklarınızı kolayca açacaksınız. İşte o yöntemler…

Tıkanan kulaklar için evde yapılacak yöntemler

Valsalva manevrası

Antonia Maria Valsalva tarafından geliştirilen valsalva manevrası çeşitli kulak tıkanıklıklarından kurtulmanın en etkili yollarından biridir. Bu tekniği kullanarak orta kulaktaki basıncı kolayca dengeleyebilirsiniz.
• Derin bir nefes alın ve ağzınızı kapatın
• Burnunuzu parmaklarınız arasına sıkıştırın ve başınızı hafif geriye doğru eğin
• Kulaklarınızı eşitlemek için burnunuza hafifçe üfleyin ve kulakta bir ‘pop’ sesi duymalısınız

Valsalva manevrası anlık sonuçlar verir. Ancak kulaklarınız yine de tıkanık hissediyorsa, valsalva manevrasını tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin.

Esneme

Esnemek yutmaya benzer şekilde kulaklardaki hava basıncını eşitlemeye yardımcı olur. Aslında, esnemenin eşzamanlı hava alımı ve kulak zarlarının germe şeklinde tanımlandığı da söylenebilir. Kulaklarınız tıkanmış hissediyorsanız ağzınızı mümkün olduğunca geniş açın ve esneyin.

Östaki borularınızın sesi duyana kadar ‘aaaaah’ yapın. İşleme daha fazla yardımcı olmak için tıkanan kulağınızı kepçesinden çekin.
Zeytinyağı

Zeytinyağı, tıkanmış kulakları temizlemek için evde yapabileceğiniz basit bir ilaçtır. Tıkanıklığın sebep olduğu sıvıları boşaltmaya yardımcı olur, ayrıca küçük kulak enfeksiyonlarını da tedavi eder.

• Zeytinyağını mikrodalga fırında ısıtın. Zeytinyağını ısıtmak için sıcak su dolu bir kapta da bekletebilirsiniz

• Tıkalı kulak yukarı bakacak şekilde başınızı yan tarafınıza yatırın. Damla ile kulağa birkaç damla sıcak zeytinyağı dökün
• Zeytinyağının tıkanan kulaklarınızı açmasına izin vermek için
yaklaşık 10 dakika bekleyin

• Dış kulağa steril bir pamuklu top takın ve yağın pamuğa boşalması için diğer tarafınıza dönün.
Sarımsak

Sarımsağın antibiyotik özelliği sayesinde kulak tıkanıklığına neden olan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Ayrıca, mevcut olabilecek herhangi bir ağrıdan da kurtulmanızı sağlar.

2 adet sarımsağı soyun ve ince ince kıyın ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin mikrodalgada 10 saniye ısıtın ve kulaklarınıza bu yağı dökün. Üzerine steril bir pamuklu top takın ve yağın pamuğa boşalması için diğer tarafınıza dönün.
Uçucu yağlar

Sinüs tıkanıklığı veya soğuk algınlığı nedeniyle kulaklarınız tıkalıysa, buhar işlemi uygulayarak kulak tıkanıklıklarınızı açabilirsiniz. Buhar mukusu inceltmeye yardımcı olur ve bu da kulak kanallarındaki basıncı azaltır. Buhar tedavisi aynı zamanda kulak tıkanıklığınızı gidererek kulak kirini atmanıza yardımcı olur.

2 bardak kaynar suya 4 damla lavanta yağı, 4 damla çay ağacı yağı 4 damla nane yağı ekleyin ve kulak tıkanıklığından kurtulmak için başınızı bir havluyla örtün kulaklarınızı kapatın ve buharın gözlerinize girmesini önlemek için gözlerinizi kapatın. Tıkanıklığı gidermek için buharın burnunuzdan alın. Tıkanmış kulaklarınızı temizlemek için günde 2 kez tekrarlayın.

Isı

Duş, banyo veya yüzme sonrasında kulaklarınıza su girerse ısı işlemiyle kulaklarınızı açabilirsiniz. Isı, kulak kanalınızdaki suyun buharlaşmasını sağlar. Saç kurutma makinesi kullanmak, kulak tıkanıklığının temizlenmesi için uygun bir yöntemdir. Bunu yapmanın bir başka yolu da sıcak kompres kullanmaktır.

Saç kurutma makinesini sıcak veya orta dereceli ısı ayarına getirin ve sıcak havayı tıkanan kulağa üfleyin. Kulak kanallarını açmak için kulak kepçenizi çekin ve kurutma işlemine yardımcı olun.
Bunu bir seferde yaklaşık 5 dakika veya daha kısa sürede yapın. Kulağınız açılmıyorsa 5 dakika ara verin ve tekrar yapın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz